Bullgari Todor Dimitrov vrapoi në maratonën më të madhe në botë

Foto: arkiv personal

Todor Dimitrov shpalosi flamurin bullgar në Nju Jork, pasi përfundoi garën më të gjatë në botë "Sri Chinmoy Self-Transcendence 3100 Mile" (pothuajse 5000 kilometra) për 51 ditë 17 orë 8 minuta e 38 sekonda. Kështu ai u bë një nga 44 vrapuesit në botë, të cilët kanë përfunduar garën gjatë historisë së saj 22- vjeçare. Në garën "Sri Chinmoy Self-Transcendence 3100 Mile", të quajtur akoma “Everesti i ultramaratonëve”, garuesit vrapojnë në vazhdim të 52 ditëve në mjedis urban - në lagjen Queens të Nju Jorkut, në rreh duke bërë mbi 5600 xhiro.


Më shumë nga rubrika

Një prezantim i shkëlqyer i gjimnasteve bullgare në Minsk

Ansambli bullgar i gjimnastikës ritmike fitoi në çallënxh kupën Botërore në Minsk medalje të arta në kombinimin e përzier me 3 rreth dhe dy palë shkop, si dhe medalje të bronzta në 5 top. Përpara kësaj bullgaret fituan argjend në shumëgarëshin. Në..

botuar më 19-08-19 10.48.PD
Nikolla Stançev

U inaugurua një Shteg i Famës Olimpike në qytetin bregdetar Sveti Vllas

Në qytetin tonë bregdetar Sveti Vllas pranë Detit të Zi u inaugurua një Shteg i Famës Olimpike me imazhet e të gjithë sportistëve bullgarë që kanë fituar medalje të arta olimpike. Në shteg u vendosën basorelievet e 48 sportistëve bullgarë që kanë fituar..

botuar më 19-08-16 4.37.MD
Rumjana Nejkova

11 vjet nga titulli i fundit olimpik i Bullgarisë

Sot mbushen 11 vjet nga titulli i fundit olimpik për Bullgarinë. Gjatë vitit 2008 kampione në Pekin u bë Rumjana Nejkova në skif, bëri të ditur sportal.bg. Në karrierën e saj të pasur Rumjana Nejkova ka një komplettë plotë medaljesh në kanotazh nga..

botuar më 19-08-16 4.13.MD