Bullgarët me medalje nga kampioni botëror i Arteve Marciale të Përziera

Viktor Ivanov u bë kampioni botëror i Arteve Marciale të Përziera (MMA) tek të rinjtë deri në moshë 18 vjeç. Ai fitoi medaljen e artë në kampionatin e planetit në Romë. Sportisti i klubit sportiv të MMA-së të qytetit Shumen garoi në kategorinë 70.3 kg, pasi fitoi në mënyrë të bindshme ndeshjet me përfaqësuesit e Finlandës, Kazakistanit dhe Kanadasë. Në finale ai mposhti rusin Islamdin Çerivmurzaev. Në botërorin në Itali të organizuar nga federata ndërkombëtare IMMAF Bullgaria fitoi tri medalje. Medalje të artë mori dhe Viktor Ganev deri më 40 kilogramë në grupmoshën deri më 16 vjeç, kurse Viktor Dimitrov përsëri deri më 40 kilogramë tek djemtë deri më 14 vjeç fitoi medaljen e argjendtë.

Më shumë nga rubrika

Një prezantim i shkëlqyer i gjimnasteve bullgare në Minsk

Ansambli bullgar i gjimnastikës ritmike fitoi në çallënxh kupën Botërore në Minsk medalje të arta në kombinimin e përzier me 3 rreth dhe dy palë shkop, si dhe medalje të bronzta në 5 top. Përpara kësaj bullgaret fituan argjend në shumëgarëshin. Në..

botuar më 19-08-19 10.48.PD
Nikolla Stançev

U inaugurua një Shteg i Famës Olimpike në qytetin bregdetar Sveti Vllas

Në qytetin tonë bregdetar Sveti Vllas pranë Detit të Zi u inaugurua një Shteg i Famës Olimpike me imazhet e të gjithë sportistëve bullgarë që kanë fituar medalje të arta olimpike. Në shteg u vendosën basorelievet e 48 sportistëve bullgarë që kanë fituar..

botuar më 19-08-16 4.37.MD
Rumjana Nejkova

11 vjet nga titulli i fundit olimpik i Bullgarisë

Sot mbushen 11 vjet nga titulli i fundit olimpik për Bullgarinë. Gjatë vitit 2008 kampione në Pekin u bë Rumjana Nejkova në skif, bëri të ditur sportal.bg. Në karrierën e saj të pasur Rumjana Nejkova ka një komplettë plotë medaljesh në kanotazh nga..