Një festival i ri i tërheq fansat e muzikës rok në parkun qytetit Çellopesh

Regjisori dhe deputeti evropian Andrej Sllabakov dhe ish-kryetari i bashkisë së qytetit detar Kavarna, Conko Conev janë organizatorët e një rok-festivali të ri. Ai do të zhvillohet më 9 dhe 10 gusht në parkun “Korminesh”, me ndihmën e bashkisë..

botuar më 19-08-09 4.05.MD

Kori i fëmijëve nga Ruse fitoi medalje dhe vëmendjen e publikut në Itali

Kori i fëmijëve nga Ruse “Shën Gjergji Fitimprurësi” mbaroi me sukses stinën me pjesëmarrjen e tij në konkursin koral “Seghizzi”, në qytetin italian Gorizia. Edicioni i 58 i forumit u zhvillua në disa kategori të ndryshme, ndërsa kori bullgar u..

botuar më 19-08-03 8.00.PD

Groovy Jazz – një album i përbashkët i Dimitër Karamfillovit dhe Petër Georgievit

Albumi Groovy Jazz i dy instrumentistëve të njohur bullgarë të stilit xhaz – Dimitër Karamfillov – kontrabas dhe Petër Georgiev – kitarë, tashmë është në tregun muzikor dhe i ka adhuruesit e vet. Dimitër Karamfillov ka filluar të merret me..

botuar më 19-08-01 11.39.PD

Edicioni i 14-të i Festivalit Muzikor Perelik do të mbledhë miq nga mbarë bota

Publiku më se mijëshe pritet për edicionin e 14-të të Festivalit Perelik World Music & Jazz Festival më 27 korrik. Atë ditë në majën Perelik të malit Rodopa në një lartësi nga 2191 metra mbi nivelin e detit do të tingëllojë muzikë gospel, latine,..

botuar më 19-07-24 3.59.MD

Zhivko Petrov me albumin e vet të dytë “TEN”

Melodik, fin, i qetë, romantik – këto janë disa nga fjalët, të cilët përshkruajnë albumin e dytë solo të pianistit të muzikës xhaz Zhivko Petrov. Më shumë se 20 vjet me radhë ai është ndër muzikantët prijës bullgarë me ndjeshmëri të nënvizuar..

botuar më 19-07-23 11.16.PD

Pllamen Bonev: “Gjërat më të mira në jetë janë fare të zakonshme”

“Më shkohet në det” - kështu titullohet kënga, të cilën Pllamen Bonevi dhe ShakaZuluOrchestra incizuan para pak kohe. Shumë e hareshme, e gëzuar dhe verore, me shumë optimizëm dhe jo në vend të fundit-e bërë në mënyrë profesionale, ajo tanimë po fiton..

botuar më 19-07-20 9.00.PD

“Jam e bekuar se pata në jetë një njeri të tillë” - këngëtarja e njohur popullore Sonja Kënçeva përmes syve dhe vështrimit të mbesës së saj

“Unë fus shpirtin tim në të kënduarit”- kështu, duke qenë akoma e gjallë Sonja Kënçeva tregon për prirjen e saj ndaj muzikës popullore. Kurse faktet flasin vet për veten e tyre - me zërin e saj të bukur ajo u jep jetë më shumë se 500 këngëve nga..

botuar më 19-07-13 8.50.PD

"Consequences" - albumi i dytë i Milen Kukosharov dhe Veselin Veselinov-Eko

Kaluan 2 vjet nga dalja e albumit të parë solo, të krijuar nga dy muzikantët tanë të xhazit-Milen Kukosharov (piano) dhe Veselin Veselinov-Eko (bas). I titulluar "ImproviSatie", ai i kushtohet Erik Satit. Muzikantët prezantuan një pjesë nga krijimtaria..

botuar më 19-07-11 2.05.MD

"Musica sin fin" – albumi i parë solo i Mario Stançevit

Gjithmonë kam pëlqyer të punoj në drejtime të ndryshme, por tani për herë të parë bëj një album solo me “muzikë të incizuar” - thotë Mario Stançev, duke prezantuar albumin e tij të ri "Musica sin fin "  (“Muzikë pa fund”), i njohur akoma si pianist i..

botuar më 19-07-09 2.38.MD

Petër Dimitrov: “Programi është shumë i fortë, festivali është emocionues dhe shumë i vërtetë”

Christian Scott aTunde Adjuah dhe albumi i tij i fundit Ancestral Recall  të grupit Ghost Note,“Wunderkind” të Jacob Collier... Këto janë vetëm një pjesë nga emrat në programin e festivalit, kurse takimi me ta me siguri do t'i dhurojë publikut përjetime..

botuar më 19-07-04 4.32.MD