Eмисия новини
от часа
Ministrja Ekaterina Zaharieva

Ministrja e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva u nis për në Armeni

Ministrja e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva u nis për një vizitë zyrtare në Armeni. Parashikohet nënshkrimi i një protokolli ndërqeveritar për aplikimin e Marrëveshjes për Riatdhesim mes BE-së dhe Armenisë, si dhe të marrëveshjes dypalëshe..

27.10.19 17:46 |
presidenti Rumen Radev

Presidenti Radev në Tokio: Me Japoninë kemi një lidhje të fortë shpirtërore

Në ditën e dytë nga vizita e vet në Japoni, presidenti i Bullgarisë Rumen Radev mbajti leksion në universitetin “Tojo” për rolin e studentëve në proceset globale dhe zhvillimin e  marrëdhënieve bilaterale. Udhëheqësi i shtetit theksoi se brezi i ri..

23.10.19 11:43 |
Presidenti Rumen Radev

Presidenti Radev: Vetëm mediat e lira mund të përballojnë kërcënimet ndaj demokracisë

Vetëm mediat e lira dhe të pavarura politikisht dhe ekonomikisht mund t'u kundërvihen proceseve të rrezikshme, të cilat kërcënojnë demokracinë. Këtë e deklaroi presidenti Rumen Radev në një takim me drejtorin e përgjithshëm të Deutsche Welles Peter..

15.10.19 18:18 |
Nënpresidentja Ilijana Jotova

Nënpresidentja bullgare është për vizitë në Kazakistan

Zhvillimi i bashkësisë bullgare në Kazakistan ishte tema e bisedimeve mes Nënpresidentes Ilijana Jotova dhe Presidentit të Kazakistanit Kassym-Jomart Kemelyevich Tokayev. Në vend bashkëjetojnë rreth 140 kombësi dhe etnose të ndryshme, ndërsa bashkësia..

07.10.19 18:23 |

Vizitë rekorde e të huajve në Bullgari gjatë muajit gusht 2019

Numri i vizitave të të huajve në Bullgari gjatë muajit gusht është rritur me 3,8% në krahasim me një vit më herët. Të dhënat e statistikës kombëtare tregojnë se është tejkaluar rekordi historik nga viti i kaluar, kur vendi u vizitua nga 2 440 mln miq të..

27.09.19 15:52 |

Bullgaria bisedoi me Korenë e Jugut për ndërtimin e uzinave për automjete dhe gjuajtës

Në kuadrin e vizitës së vet në Republikën e Koresë së Jugut Kryeministri Bojko Borisov nderoi kujtesën e qytetarëve të vdekur koreanë në lëvizjen për pavarësinë në Luftën Kineze dhe në atë Vietnameze duke vënë kurora. Më vonë delegacioni..

25.09.19 13:08 |

Kryeministri Bojko Borisov është për një vizitë zyrtare në Republikën e Koresë së Jugut

Kryeministri Bojko Borisov është për një vizitë zyrtare në Republikën e Koresë së Jugut nga data 24 deri më 27 shtator. Qëllimi i kësaj vizite të parë të kryeministrit bullgar në Kore është zgjerimi i dialogut politik, ekonomik dhe kulturor midis..

24.09.19 18:29 |
Kryetaret e komisioneve për politikën e jashtme të parlamenteve të Bullgarisë dhe të Shqipërisë –
Xhema Grozdanova (majtas) dhe Mimi Kodheli (djathtas)

Mimi Kodheli: “Bullgaria do të lobojë për hapjen e negociatave me Shqipërinë”

Me ftesë të kryetares së Komisionit për politikën e jashtme të Kuvendit Popullor të Bullgarisë Xhema Grozdanova për vizitë dyditore zyrtare në Bullgari ndodhet zonja Mimi Kodheli – kryetare e Komisionit për politikën e jashtme të Kuvendit të..

18.09.19 15:01 |

Bullgaria do të kandidojë për anëtarësim në Agjencinë e Energjisë Atomike

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva u takua me drejtorin e përgjithshëm të Agjencisë së Energjisë Atomike të Organizatës për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD) William Magwood, i cili ishte për vizitë në..

03.09.19 17:31 |

Ministri i Punëve të Jashtme i Japonisë Taro Kono është për vizitë në Sofje

Kryeministri Bojko Borisov bisedoi me Ministrin e Punëve të Jashtme të Japonisë Taro Kono. Ai ia dërgoi përshëndetjet e veta më të sinqerta Shinzo Abe, i cili gjatë vitit 2018 bëri vizitën e parë të një kryeministri japonez në Bullgari. Borisov shënoi..

13.08.19 12:10 |
Всички новини: днес | вчера