Eмисия новини
от 05.00 часа

Bullgaria i zbaton kriteret e NATO-s lidhur me shpenzimet për mbrojtjen

“Me marrëveshjen për F-16 Bullgaria do të bëhet e para në NATO për nga shpenzimet për mbrojtjen”, shkruhet në numrin e sotëm të gazetës “Dnevnik”. Rasti për këtë pohim është fakti se qeveria tashmë i dërgoi SHBA-së 1.256 mlrd dollarë për blerjen e tetë..

13.08.19 в 15:57 |

Hyri në fuqi marrëveshja për blerjen e gjuajtësve F-16 nga SHBA-ja

Marrëveshja për blerjen e gjuajtësve të rinj F-16 nga SHBA-ja u publikua në Fletoren Zyrtare të Bullgarisë bashkë me Marrëveshjen   për bashkëpunim industrial me firmën-prodhuese Lockheed Martin dhe aktualizimin e buxhetit shtetëror për financimin e..

30.07.19 в 11:43 |
Rumen Radev

Rumen Radev: Modernizimi i Forcave Ushtarako Ajrore të Bullgarisë nuk mund të jetë në llogari të interesave të bullgarëve

Në një deklaratë posaçërisht për mediat presidenti Rumen Radev  sqaroi motivet e veta për veton mbi Ligjin për ratifikimin e kontratës për blerjen e aeroplanëve F-16. Në të ai tha, se “blerja e gjuajtësve është një hap i shumëpritur dhe i domosdoshëm për..

24.07.19 в 18:58 |

Komisioni i mbrojtjes hodhi postë veton presidenciale mbi kontratën për gjuajtësit F 16

Komisioni parlamentar i mbrojtjes hodhi poshtë veton e presidentit Rumen Radev mbi ratifikimin e kontratës për blerjen e tetë gjuajtësve F-16 Blok 70 për ushtrinë bullgare. Kundër vetos votuan deputetët e partisë GERB, të Lëvizjes për të Drejta dhe Liri dhe..

24.07.19 в 17:52 |

Presidenti Radev vendosi veto mbi ratifikimin e marrëveshjes për avionët F-16

Presidenti Rumen Radev vendosi veto mbi marrëveshjen për gjuajtësit e rinj. Kreu i Shtetit ktheu në Parlament ratifikimin e marrëveshjeve në lidhje me gjuajtësit e rinj F-16 Block 70 nga SHBA-ja. Në motivet e veta Radev tregon se debatet e ashpra në..

23.07.19 в 15:49 |

Parlamenti miratoi marrëveshjen për aeroplanët F-16

Pas debateve të rënda mbi 5 orësh, parlamenti miratoi marrëveshjen për blerjen e 8 avionëve F-16 me çmim nga 1,235 miliardë dollarë. “Pro” qenë 124 deputetë, “kundër” - 83, kurse 3 veta abstenuan. U hodh poshtë propozimi i Partisë Socialiste Bullgare në..

19.07.19 в 14:47 |

Gjuajtësit F-16 të paguhen menjëherë këmbëngul kryeministri

Kryeministri Bojko Borisov ngul këmbë, që tetë gjuajtësit e rinj F-16 për Ushtrinë Bullgare të paguhen menjëherë. Ai e tha këtë para ambasadorëve dhe përfaqësuesve bullgarë jashtë shtetit dhe shtoi, se ata aeroplanë janë më të mirët të cilët Bullgaria mund..

18.07.19 в 16:12 |

Gjuajtësit bullgarë F-16 do të mbrojnë edhe qiellin mbi Maqedoninë e Veriut

Javën e kaluar biseduam me homologun Zoran Zaev, se me gjuajtësit e rinj, të cilët do të blejmë, do të mbrojmë edhe hapësirën qiellore të Maqedonisë së Veriut. Këtë e tha kryeministri bullgar Bojko Borisov në poligonin Novo Sello, ku ishte për të parë..

12.06.19 в 17:55 |

Bullgaria mund të paguajë kontratën për gjuajtësit F-16 menjëherë

Bullgaria mund të paguajë menjëherë gjuajtësit e rinj F-16, tha në kohën e kontrollit parlamentar ministri i financave Vlladisllav Goranov. Shuma nga 1.15 miliard dollarë është e madhe por pasi ky është prioritet dhe jemi anëtar i NATO-së kjo duhet..

07.06.19 в 12:49 |
Ambasadori i SHBA-së në Bullgari Eric Rubin

Çmimi i gjuajtësve F-16 është i lartë, por i arsyeshëm

Bullgaria do të marrë avionin më modern luftarak F-16 me çmimin sa më të leverdishëm, tha Ambasadori i SHBA-së në Sofje Eric Rubin. Mendoj se çmimi është i arsyeshëm. E kuptoj se çmimi është i lartë, për ne do t’i përkrahim nevojat e Bullgarisë. Ju..

07.05.19 в 16:13 |
Всички новини: днес | вчера