Eмисия новини
от 13.00 часа
Presidenti Radev

Presidenti Radev është në Malin e Shenjtë

Sot dhe nesër Presidenti bullgar Rumen Radev do të jetë në malin e Shenjtë. Në qendrën administrative të Malit të Shenjtë – Karyes, kreu i shtetit do të takohet me jeromonah Stefan dhe me udhëheqës të tjerë shpirtërorë. Rumen Radev do të vizitojë..

15.11.19 09:58 |
Ivan Geshev

Këshilli i Lart Gjyqësor rikonfirmoi zgjedhjen e Ivan Geshevit kryeprokuror i bullgarisë

Pas një seance të tensionuar që vazhdoi afro pesë orë, plenumi i Këshillit të Lartë Gjyqësor rikonfirmoi zgjedhjen e Ivan Geshevit kryeprokuror i Bullgarisë me 20 vota “pro” dhe 4 “kundër”. Votimi i tanishëm u imponua për shkak të refuzimit të presidentit..

14.11.19 16:09 |
Baza bullgare

Për në Antarktidë u nis ekspedita e 28-të bullgare

Grupi i parë i ekspeditës së 28-të bullgare në krye me profesorin Hristo Pimpirev u nis për në Antarktidë. Grupi i parë përbëhet nga 11 veta – logjistikë, të cilët do të shkrijnë bazën. Do të ndërtohet dhe një laborator i ri. Presidenti Rumen Radev i..

13.11.19 19:01 |
Presidenti Radev me Shkelqësinë e Saj Hero Mustafa

Presidenti Rumen Radev bisedoi me ambasadoren e SHBA-së në Bullgari

Kreu i shtetit Rumen Radev zhvilloi një takim pune me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Hero Mustafa. Gjatë bisedimeve janë diskutuar tema aktuale me interes të ndërsjellë në fushën e energjetikës, ekonomisë, epërsisë së ligjit,..

12.11.19 13:13 |

Presidenti Radev: Bullgaria ka një vend prijës në studimin e Antarktikut

Sivjet shënojmë përvjetorin e 30-të të studimeve bullgare në kontinentin e akullit. Këtë e tha Presidenti Rumen Radev në ceremoninë e dorëzimit të flamurit bullgar pjesëmarrësve në ekspeditën e 28-të bullgar në Antarktik. “Tashmë askush..

11.11.19 12:59 |
Rumen Radev

Presidenti ktheu kandidaturën e kryeprokurorit të porsazgjedhur

Presidenti Rumen Radev ktheu në Këshillin e Lartë Gjyqësor propozimin për emërimin e Ivan Geshevit kryeprokuror. Motivi i kreut të shtetit është, se ngritja e një kandidati për këtë post e privon procedurën nga konkurrimi. Shenja e shtetit demokratik është..

07.11.19 17:46 |

Presidenti Radev theksoi, se biznesi duhet të ndihmojë në kapërcimin e krizës sociale

Në ceremoninë e dekorimit të finalistëve të Konkursit “Menaxher i Vitit 2019”, presidenti Ruem Radev tha, se në daljen e krizës sociale rol kryesor duhet të luajë biznesi. Duke theksuar, se Bullgaria disponon resurse të kufizuara natyrore, njerëzore,..

05.11.19 11:16 |
Presidenti Radev

E kemi të drejtën të udhëtojmë dhe të punojmë në BE, nënvizoi Presidenti Radev

Presidenti bullgar Rumen Radev deklaroi se liria e lëvizjes në territorin e BE-së është e drejta e shtetasve bullgarë. Kështu ai komentoi fjalët e homologut të tij francez Emmanuel Macron, se preferon që njerëzit nga Guinea dhe Bregu i Fildishtë të..

03.11.19 13:31 |

Rumen Radev: “Personat e denjë dhe të arsimuar e lëvizin botën përpara”

“Edhe në të kaluarën, edhe sot iluministët janë personat e lirë dhe të shkolluar, të cilët me fjalën, me dijet, me talentin dhe përkushtimin e tyre e rruajnë shpirtin bullgar, shikojnë me guxim në të ardhmen dhe i zgjojnë të tjerët”. Këtë e deklaroi..

01.11.19 12:18 |
Presidenti Rumen Radev (majtas) me Jamie Fly

Presidenti bullgar u takua me drejtorin e “Evropës së Lirë”

Presidenti Rumen Radev u takua me Drejtorin ekzekutiv të “Evropës së Lirë” Jamie Fly. Ata biseduan për mjedisin mediatik në Bullgari dhe lirinë e fjalës. Radev nënvizoi se standardet profesionale dhe gazetaria mund të ekzistojnë vetëm në mediat e lira,..

30.10.19 19:02 |
Всички новини: днес | вчера